Türkiye Cumhuriyeti

Salzburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine İlişkin Duyuru , 27.08.2015

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yurtdışında 8-25 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup, seçim tarihleri bilahare duyurulacaktır. Başkonsolosluğumuz görev çevresinde ikamet eden  vatandaşlarımızın oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları zorunludur.  Bu nedenle, tüm vatandaşlarımızın Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde (http://www.ysk.gov.tr) "Yurt Dışı Seçmen Sorgulama" ekranından  “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde kayıtlarının bulunup bulunmadığını ve seçim bölgesin doğru olup oolmadığını  kontrol etmeleri,  bir hata olması halinde gerekli düzeltme için adres beyanında bulunmaları gerekmektedir. Adres beyanı için son tarih 31 Ağustos 2015’tir.                       

Öte yandan, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Yurtdışı Seçmen Kütüğü,  2 Eylül 2015 tarihinde Türkiye saati ile  08:00’de Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinde (http://www.ysk.gov.tr)  ilan edilecektir. Yurtdışı Seçmen Kütüğü ilan edildikten sonra, vatandaşlarımızın seçmen kütüğündeki kayıtlarını bizzat kontrol etmeleri gerekmektedir.

Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olmasına rağmen, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunmayanlar ile kayıtlarında düzeltme , itiraz veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın  2  - 10 Eylül 2015  tarihleri arasında  T.C. kimlik numarasını taşıyan bir kimlik belgesi ile şahsen Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir. Seçmen kütüğüne itiraz dönemi olması nedeniyle anılan tarihler arasında postayla başvuru alınamamakta olup, Başkonsolosluğumuza şahsen başvuru zorunludur.  

Başkonsolosluğumuz  Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve itiraz başvuruları için hafta sonu günlere denk gelen 5-6 Eylül 2015 tarihlerinde 12:00 – 14:00 saatlerinde açık olacaktır.

Saygıyla duyurulur.