Türkiye Cumhuriyeti

Salzburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Cumhurbaşkanı Seçimi , 08.07.2014

Oy Kullanacak Vatandaşlarımız için

önemli ve faydalı ipuçları

           

Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde bulunan Salzburg, Yukarı Avusturya, Tirol ve Kaernten eyaletlerinde ikamet eden vatandaşlarımız 2 ve 3 Ağustos 2014 tarihlerinde Messezentrum Salzburg’da yapılacak 2014 Cumhurbaşkanlığı birinci tur seçimlerinde oy kullanabileceklerdir.

 

Seçimlerde rahat ve kolay bir şekilde oy kullanabilmek için;

 

1. ADIM

 

Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinde
(
https://www.ysk.gov.tr)yer alan “Yurtdışı Seçme Sorgulama”
bölümünden kontrol ediniz.

 

2. ADIM

 

Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı iseniz 21 Temmuz-25 Temmuz tarihlerinde Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesini (
https://www.ysk.gov.tr) ziyaret ederek SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”ne giriş yapınız.

Sistemden oy kullanacağınız gün ve saat dilimini (08.00-12.30 veya 12.30-17.00) seçerek randevu işleminizi tamamlayınız. İşleminiz tamamlandığında hangi sandıkta oy kullanacağınız sistem tarafından size bildirilecektir.

      

Her bir     seçmen T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve aile sıra numarası  ile sisteme giriş yapabilecektir. Bu     bilgilerle giriş yapan bir kişi, kendisiyle birlikte beş seçmenin daha (aynı     aileden olması gerekmeksizin) sadece T.C. kimlik numaralarını girerek aynı     anda onlar için de randevu alabilecektir.

         

 
   

Sistemden randevu tarihi, saat     dilimi ve sandık numaranızın çıktısını alınız veya bu bilgileri bir kağıda     not ediniz. Oy kullanmaya gelirken lütfen yanınızda getiriniz.    

 

Arzu ettiğiniz takdirde Sistem’e 25 Temmuz 2014 Türkiye saatiyle 17.00’ye kadar girerek randevu tarihinizi değiştirebilirsiniz.

 

3. ADIM

21-25 Temmuz tarihlerinde Sistem’e giriş yaparak randevu almadıysanız, 26 Temmuz günü itibariyle (https://www.ysk.gov.tr) adresine girerek
Sistem tarafından sizin için otomatik olarak belirlenen oy kullanma tarihi, saat dilimi ve sandık numarasını öğreniniz.

   

UNUTMAYINIZ!!!

    

Randevu     tarihinde veya sistemin otomatik olarak belirlediği oy verme  gününde gelmeyen vatandaşlarımız  yalnızca gümrüklerde oy kullanabileceklerdir.

4. ADIM

Randevu tarihinizde oy kullanacağınız sandık numarasını gösteren çıktıyı yanınıza alarak veya bir kağıda not ederek, T.C. kimlik numaranızı gösteren nüfus cüzdanı veya pasaportunuz ile
birlikte oy kullanmaya gelebilirsiniz.