Türkiye Cumhuriyeti

Salzburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Cumhurbaşkanı Seçimi , 30.05.2014

Değerli vatandaşlarımız,

 

1) 18 Mayıs 2012’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6304 Sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında bulundukları ülkelerde oy vermeleri hüküm altına alınmış olup, 2014 yılı yaz aylarında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ilk kez oy kullanmaları mümkün olabilecektir.

 

2) Bu çerçevede;

 

- Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

 

- Vatandaşlarımızın “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden
(https://www.ysk.gov.tr)
kontrol etmeleri mümkündür.

 

- Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın

Başkonsolosluğumuza başvurarak adres beyanında bulunmaları gerekmekte olup, anılan başvuru şahsen veya posta yolu ile de yapılabilmektedir.

 

3) Seçimlerle ilgili, seçim yeri, hangi tarihte oy kullanılacağı, seçimde oy kullanmak için neler yapılması gerektiği hususunda  güncel  duyurularımızı Başkonsolosluğumuz web sitesi ve facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

 

Saygıyla duyurulur.