23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Nesrin Bayazıt 19.04.2008
Sayın Vali,
Sayın Belediye Başkan Yardımcısı,
Sayın Öğretmenler,
Sayın Veliler,
Değerli Konuklar,
Sevgili Çocuklar,

Önce, bu mutlu günümüze teşrif ederek bizi onurlandırdıkları için Sayın Vali ve Sayın Belediye Başkan Yardımcısı ile diğer Avusturyalı misafirlerimize gönülden teşekkür ediyorum.

23 Nisan 1920’de, Türkiye’mizin tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri yaşanmıştır. Zira, Büyük Ata’mızın önderliğinde Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden yeni bir devlet kurulması yönündeki adımlardan en önemlisi bu tarihte atılmıştır. Yani, Türkiye Büyük Millet Meclisi bu tarihte hayata geçirilmiş ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının yolu açılmıştır. Böylece, egemenlik Padişah’tan millete geçmiştir.

O tarihten itibaren de 23 Nisan, ‘’Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak’’ kutlanmaya başlanmıştır. Ulu Önder Atatürk tarafından çocuklara hediye edilen bu bayramın bugün 88.yılını kutluyoruz.

Atatürk, ulusumuzun geleceği olan çocuklara ve gençlere verdiği önemi her vesileyle göstermiş, milletimizi bu yönde teşvik etmiştir. Nitekim, öğretmenlere yaptığı çağrılardan birinde ‘’Sizlerden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür çocuklar yetiştirmenizi bekliyoruz’’ demiştir. Çağdaş, demokratik ve katılımcı bir Türkiye için bunu yapmak zorundayız.

Türk toplumunun değerli mensupları,

Sizler buralara daha iyi ekonomik ve sosyal koşullarda yaşamak için göçtünüz. Büyük bir özveri ile çalıştınız ve bunu sürdürüyorsunuz. Bir kısmınız bu ülkenin vatandaşlığına geçtiniz, çocuklarınızın çoğu burada doğdu.

Salzburg’da 1966 yılında kurulan Başkonsolosluğumuzun kuşkusuz en önemli işlevi sizlere hizmet vermek, sıkıntı ve sorunlarınıza çözüm bulunmasına yardımcı olmaktır.

Bizim de sizlerden beklediğimiz, artık bir anlamda vatanınız haline gelen ve sizlere kucak açmış bulunan Avusturya’da sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın her veçhesine katılmanız, burada sunulan olanakları iyi değerlendirmenizdir. Komşunuz Avusturyalılara kapılarınızı açmalı, sizleri, ailelerinizi yakından tanımaları fırsatını vermelisiniz. Dinimizin bir barış ve hoşgörü dini olduğunu, kültürümüzün özünde başkalarına saygı, anlayış ve misafirperverliğin yattığını onlara göstermelisiniz.

Bütün bunları mümkün kılabilmek için ise öncelik vermemiz gereken husus Almanca öğrenimidir. Almanca öğrenmeden ne buradaki ekonomik, sosyal ve kültürel hayata, ne de topluma layıkıyla katkıda bulunmak veya katılmak mümkün olur. Dolayısıyla, Avusturya makamlarınca sunulan uyum, yani entegrasyon proje ve programlarından faydalanmaya çalışmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kimse sizlerden dilinizi, dininizi, değerlerinizi, kültürünüzü bir tarafa bırakmanızı isteyemez. Ancak, içinde yaşadığınız topluma uyum sağlamanızın beklenmesi doğaldır.

Eğitimle ilgili sorunları hepimiz iyi biliyoruz. Çocuklarımızın Almancanın yanı sıra ana dillerini de düzgün bir şekilde öğrenmelerini sağlamalıyız. Özellikle annelerin kendilerinin de Almanca öğrenmeleri, çocukların anadillerine hakim olmalarını sağlamaları, kızlarımızın eğitimlerinin yarım bırakılmaması ve toplum hayatındaki yerlerini almaları büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan, okullardaki veli toplantılarına gitmeli, çocukların durumunu yakından takip etmelisiniz. Kültürel ve sosyal farklılıklardan kaynaklanan uyum sorunlarının aşılabilmesi için kendilerine yardımcı olmanız gerekmektedir. Bu ülkeye uyumunuzu istemeyenler de olabilir ama birlikte, uyum içinde yaşamak için sizlerin daha büyük gayret göstermesine ihtiyaç vardır. Bunu kendiniz ve çocuklarınızın geleceği için yapmak durumundasınız.

Bugün çocuklarımız arasında arzu ettiğimiz sayıda olmasa da üniversite okuyan veya bir şekilde meslek sahibi olanlar var. Hepinizin çocukl

Atatürk

Pazartesi - Cuma

9:00 - 13:00 / 13:00 - 17:00

İşlem başvuruları önceden randevu almak kaydıyla 9:00-13:00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Telefon ile danışmalar 13:00-17:00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Hukuk danışmanlığı hizmeti ise önceden randevu alınmak kaydıyla yalnız Cuma günleri 9:00-11:00 saatleri arasında verilmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 Avusturya Dini Bayramı
5.4.2021 Paskalya
12.5.2021 Ramazan Bayramı
13.5.2021 Avusturya Dini Bayramı
24.5.2021 Avusturya Dini Bayramı
3.6.2021 Avusturya Dini Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı
26.10.2021 Avusturya Milli Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Avusturya Dini Bayramı
8.12.2021 Avusturya Dini Bayramı