Pasaport Işlemlerine Dair Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Salzburg Başkonsolosluğu 07.02.2020

Pasaport başvurumu nasıl ve nereye yapabilirim?

Elektronik pasaport başvurunuzu yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise www.konsolosluk.gov.tr web sayfasından size en yakın temsilcilimizden online randevu alarak yapabilirsiniz.

Süresi biten e-pasaportumu nasıl ve ne kadar uzatabilirim?

1 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe giren elektronik pasaportlar temdit edilemediğinden, geçerlilik süreleri sona erdiğinde yeni pasaport başvurusu yapılması gerekir. E-pasaport süreleri 18 yaşından küçükler için en fazla 5, 18 yaşından büyükler için ise en fazla 10 yıl olabilmektedir.

E-pasaport başvurusu için gerekli belgelernelerdir?

Mevcut pasaportunuz, nüfus cüzdanınız veya T.C. kimlik kartınız, ikametgâh belgeniz (Meldebestätigung) ve arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğrafınız (Başkonsolosluğumuzda fotokabin mevcuttur). Çocuklar için bunlara ilaveten anne ve babanın muvafakatı (imzası), öğrenciler için ise tüm bunlara ilaveten öğrenim belgesinin aslı (Schulbestätigung/Studiumbestätigung).

E-pasaportum kayboldu. Ne yapmam gerekiyor?

Kaybından pasaport başvurusu için karakoldan veya belediyeden alacağınız kayıp belgesi (Verlustanzeige), kimliğinizi ispatlayıcı fotoğraflı belge ve bir fotoğrafınızla en yakın temsilciliğimize şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Yeni doğan çocuğum için nasıl e-pasaport alabilirim?

Yeni doğan çocukların öncelikle Türkiye’deki nüfus kütüklerine bildirim işlemlerinin tamamlanması ve T.C. kimlik kartı başvurularının yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasını müteakip yeni doğan için e-pasaport başvurusu, anne ve babanın imzası veya T.C. Noterliklerinde düzenletebilecekleri muvafakatnameleri ile yapılabilmektedir.

Çocuğumun kendisi adına düzenlenecek e-pasaport için başvuru sırasında şahsen hazır bulunması gerekiyor mu?

Kimlik ve fotoğraf bilgilerinin karşılaştırılmasında ve fotoğrafın gerekli teknik özellikleri karşılamaması nedeniyle yaşanabilecek aksaklıkların yanı sıra, 6 yaş ve üzeri çocuklardan parmak izi alınması, 12 yaş ve üzeri çocuklardan ise ilaveten imza alınması gerektiği göz önüne alınarak, 18 yaşından küçük tüm çocukların e-pasaport başvurusu esnasında hazır bulunmaları zorunludur.

Eşimden boşandım ve çocuğumun velayeti tarafıma verildi. Çocuğumun e-pasaportbaşvurusu için tek başıma başvurabilir miyim?

Pasaport Kanunu’nun 17. maddesinin “c” bendi uyarınca reşit olmayan tüm çocukların anne ve babalarının e-pasaport başvurusu esnasında memur huzurunda bulunmaları veya T.C. Noterliklerinde düzenletebilecekleri muvafakatnamelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Velilerin boşanmış olması halinde, T.C. mahkemelerince verilmiş velayet kararında ismi yazılı velisi tarafından başvuru yapılabilir. Bu hususta yabancı ülke adli makamlarınca verilen kararların ise T.C. mahkemelerinde tanınması/tenfizi gerekmektedir. Ancak, ülkemizin de taraf olduğu 1961 tarihli “Küçüklerin Korunması Konusunda Makamların Yetkisine ve Uygulanacak Kanuna Dair Lahey Sözleşmesine” istinaden, yabancı mahkemelerce mutad meskeni Avusturya olan bir Türk çocuğun korunmasına ilişkin alınan ve kamu düzenine açıkça aykırı olduğu değerlendirilmeyen velayet kararının tasdikli Türkçe tercümesinin ibraz edilmesi halinde, kararın Türk mahkemelerince tanınma şartı aranmadan, yabancı mahkeme kararındaki veli veya vasinin muvafakatının alınması yeterlidir.

Öğrenciler e- pasaport harcından muaf mıdır?

Okul öncesi eğitim (Vorschule), ilkokul (Volksschule), ortaokul (Hauptschule), meslek öncesi hazırlık sınıfı (Polytechnische Schule), meslek/çıraklık okulu (Berufsschule), lise ve dengi okul (Gymnasium, HTL, Handelsakademie vs.) öğrencileri ile yükseköğrenim öğrencilerinden 25 yaşını doldurmamış olanlar 492 sayılı Harçlar Kanununun 85/h maddesi uyarınca, pasaport harcından muaftırlar. Bu kişilerden, öğrenim durumlarını kanıtlayıcı belgenin aslını ibraz etmeleri halinde yalnız pasaport defteri harcı ve posta bedeli tahsil edilmektedir. Bulundukları ülkede herhangi bir kurs, seminer, sertifika programı veya bağımsız staj programına katılanlarla kreşe (Kindergarten) giden çocukların harçsız pasaport uygulamasından yararlanması mümkün değildir.

T.C. pasaportumu kaybettim, ne yapmam lazım?

Kimlik tespitine yarayacak nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, sürücü belgesi gibi herhangi bir resimli resmi belge ibraz etmeniz halinde, nüfusa kayıtlı olduğunuz ilin Nüfus Müdürlüğü ile yazışma yapılarak, onay alındıktan sonra e-pasaport başvurunuz alınabilecektir. Kaybedilen pasaport ile ilgili olarak gazeteye ilan vermek ve emniyet makamlarına bildirimde bulunmak kişilerin kendi inhisarındadır. Kaybedilen pasaport yerine yeni pasaport alındığında, kaybedilen pasaport hukuken geçersiz hale gelmektedir.

E-pasaportumuaynı gün teslim alabiliyor muyum?

E-pasaportlar Türkiye’deki tanzim merkezinde hazırlanmakta olup, yaklaşık 10-15 gün içerisinde Başkonsolosluğumuza gönderilmektedir. Pasaportunuz Başkonsolosluğumuza ulaştığında tarafınıza e-posta mesajı ile bildirim yapılmaktadır.

Pasaportumu posta yoluyla alabilir miyim?

Talep etmeniz ve başvuru sırasında posta bedelini yatırmanız halinde, eski pasaportunuzu göndermenizi müteakip yeni pasaportunuz adresinize postalanabilmektedir.

Pasaportumun geçerlilik süresi seyahat ederken en az ne kadar olmalı?

Pasaportunuzun, gideceğiniz ülkenin mevzuatına bağlı olmak kaydıyla genel olarak yabancı ülkeye giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Pasaportumu bulamıyorum/pasaportumun süresi yeterli değil ama seyahat etmem gerekiyor. Ne yapabilirim?

Bu durumda Başkonsolosluğumuza müracaatla geçici pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Geçici pasaport, pasaportun kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin sona ermesi ve Başkonsolosluğumuz tarafından yapılacak değerlendirmeye göre acil durumlarda (sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi) ücretsiz olarak aynı gün içerisinde düzenlenmektedir. Ancak, geçici pasaport tek yönlü olup, yalnızca kişinin havayoluyla Türkiye’ye seyahat etmesini sağlar ve Türkiye’ye girişte pasaport polisi tarafından teslim alınır. Geri dönüş için kişinin yeni pasaport başvurusunda bulunması gerekir.


Atatürk

Günay Babadoğan Ertan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Vatandaş Kabul: 08:30-13:00 arası. İşlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden önceden randevu almanız gerekmektedir. Başkonsolosluğumuza 13:30-16:30 saatleri arasında telefonla ulaşabilirsiniz.
6.1.2022 Avusturya Dini Bayramı
18.4.2022 Paskalya
2.5.2022 Ramazan Bayramı
26.5.2022 Avusturya Dini Bayramı
6.6.2022 Avusturya Dini Bayramı
16.6.2022 Avusturya Dini Bayramı
15.8.2022 Avusturya Dini Bayramı
26.10.2022 Avusturya Milli Günü
1.11.2022 Avusturya Dini Bayramı
8.12.2022 Avusturya Dini Bayramı
26.12.2022 Noel