Nüfus Işlemlerine Dair Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Salzburg Başkonsolosluğu 27.01.2020

Eşim ve ben Türk vatandaşıyız. Yeni doğan çocuğumuzun nüfusa bildirimi için yasal süre nedir ve nereye başvurmamız gerekiyor?

Yeni doğanların, Nüfus Hizmetleri Kanunu uyarınca 60 gün içerisinde nüfus kayıtlarına tescil edilmesi gerekmektedir. Yasal süresi içerisinde bildirilen yeni doğanlar için düzenlenecek T.C. kimlik kartlarından harç tahsil edilmemektedir. Olabilecek gecikmelerden dolayı herhangi bir ceza uygulanmamakla beraber, Türk Medeni Kanunu ve Miras Hukuku açısından bildirimlerin yasal süresi içerisinde yapılması önem arz etmektedir. Doğum bildirimi ve T.C. kimlik kartı için
www.konsolosluk.gov.tr
web sayfasından ayrı ayrı online randevu alarak en yakın temsilciliğimize başvurabilirsiniz.

Türk vatandaşıyım. Avusturya uyruklu eşimden çocuğumuz dünyaya geldi. Çocuğumuza eşimden dolayı Avusturya vatandaşlığı ve pasaportu verildi. Türkiye’deki nüfusuma da doğum bildiriminde bulunmam gerekiyor mu?

Anne veya babadan birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması halinde yeni doğan çocuklarını Türkiye’deki nüfuslarına bildirmeleri ve T.C. Kimlik Kartı almaları yasal bir zorunluluktur.

Doğum bildirimi için gerekli belgeler nelerdir?

Başvuru sırasında anne ve babanın pasaportu, nüfus cüzdanı, evlenme cüzdanı varsa mavi kart, ikametgâh belgesi (Meldebestätigung), çocuğun doğum belgesi (Geburtsurkunde), çocuğun 5 yaşından büyük olması halinde uluslararası doğum belgesi (Internationale Geburtsurkunde) ve varsa yabancı ülke vatandaşlığını gösteren belge (Staatsbürgerschaftsnachweis) gerekmektedir. Yabancı ülke makamlarınca verilecek ve bildirime dayanak teşkil edecek belgelerdeki kimlik bilgilerinin Türkçe karakterlere uygun şekilde (ç,ğ,ı,ş,ö,ü gibi) düzenlenmiş olduğuna dikkat ediniz.

Evlilik dışı dünyaya gelen çocuğumun doğum bildirimini nasıl yapabilirim?

Evlilik dışı dünyaya gelen çocuk ile anne arasındaki soy bağı doğumla kurulur ve annenin kızlık soyadı ile bildirim yapılır. Baba ile soy bağı ise anneyle evlilik, babalığı tanıma veya mahkeme kararı ile kurulur. Babanın yabancı makamlar nezdinde babalığı tanıması halinde, bu hususta yabancı ülke makamları nezdinde yapılan tanıma senedinin mahkemece tanınmış yeminli tercüman tarafından yapılmış iki nüsha tercümesine istinaden çocuk ile baba arasında soy bağı kurularak, babasının soyadı ile bildirim yapılır.

Doğum bildirimi için eşimin ve çocuğumun da şahsen gelmeleri gerekiyor mu?

Anne ve babanın Türk vatandaşı olması halinde, yeni doğan çocuğa aynı zamanda T.C. pasaportu düzenlenmesi gerektiğinden, her iki ebeveynin ve fotoğraflarda yaşanan teknik sorunlar nedeniyle yeni doğan çocuğun da temsilciliğimizde hazır bulunmaları gerekmektedir. Anne ve babadan birinin yabancı uyruklu olması halinde ise T.C. pasaportu düzenlemesine gerek olmadığından doğum bildirimi için anne veya babanın online randevu alarak şahsen başvurması yeterlidir.

T.C Kimlik Kartımı nereden alabilirim?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı için yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise en yakın temsilciliğimize online randevunuzu alarak başvurabilirsiniz. Kimlik kartınızı Türkiye’de bulunduğunuz sırada almak isterseniz, kartın teslim süresini ve izin sürenizi dikkate alarak başvuruda bulunmanız tavsiye olunur.

Nüfus cüzdanımı ne zamana kadar T.C. Kimlik Kartı ile değiştirmem gerekiyor?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada, nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar T.C. kimlik kartı ile değiştirilmesinin hedeflendiği bildirilmektedir. Son geçerlilik tarihi henüz açıklanmayan mevcut nüfus cüzdanları, kaybolması, üzerinde silinti ve kazıntı olması, fotoğraf ile kimlik tespitinin yapılamaması veya kimlik bilgilerinde değişiklik meydana gelmesi halinde iptal edilerek T.C. kimlik kartı verilmektedir

T.C. Kimlik Kartı başvurusu için çocukların da şahsen gelmesi gerekiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusu için 15 yaşından itibaren çocukların da gelmesi gerekmektedir.

Nikahımızı Başkonsolosluğunuzda kıydırabilir miyiz?

Avusturya’daki temsilciliklerimizde evlilik yapılmamaktadır. Başkonsolosluğumuzdan Evlenme Ehliyet Belgesi alarak yerel makama başvurmanız ve orada evlenmeniz gerekmektedir.

Evlenme Ehliyet Belgesini nasıl alabilirim?

Evlenme Ehliyet Belgesi almak için nişanlı çiftler online randevu alarak Başkonsolosluğumuza şahsen ve birlikte gelmeleri gerekmektedir. İşlem için gerekli belgeler: Pasaportlar, nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi (Meldebestätigung), boşanma varsa bu husustaki mahkeme kararı, yabancı ülke vatandaşı olanların medeni durum belgesi (Teilauszug veya Geburtenbuchabschrift), yabancı ülkede doğanların doğum belgesi (Geburtsurkunde) ve ikişer adet fotoğraf.

Nişanlım yabancı uyruklu. Evlenme Ehliyet Belgesi almak için yine de beraberimde gelmesi gerekiyor mu?

Evlenme Ehliyet Belgesi almak için uyruğuna bakılmaksızın evlenecek kişilerin Başkonsolosluğumuza birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.

Türkiye’de doğduğum için Avusturya makamlarınca doğum belgesi talep edilmektedir. Sözkonusu belgeyi nasıl ve nereden alabilirim?

Uluslararası Doğum Belgesi’ni (Formül-A)
online randevu almak suretiyle üzerinde T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu kimliğinizle Başkonsolosluğumuza şahsen başvurarak veya kimliğinizin aslını, bu konudaki dilekçeniz ve 8 Avro posta masrafıyla birlikte Başkonsolosluğumuza posta yoluyla göndermek suretiyle alabilirsiniz.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

9:00 - 13:00 / 13:00 - 17:00

İşlem başvuruları önceden randevu almak kaydıyla 9:00-13:00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Telefon ile danışmalar 13:00-17:00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Hukuk danışmanlığı hizmeti ise önceden randevu alınmak kaydıyla yalnız Cuma günleri 9:00-11:00 saatleri arasında verilmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 Avusturya Dini Bayramı
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı ve Avusturya Dini Bayramı
24.5.2021 Avusturya Dini Bayramı
3.6.2021 Avusturya Dini Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı
26.10.2021 Avusturya Milli Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Avusturya Dini Bayramı
8.12.2021 Avusturya Dini Bayramı