Yurt Dışı Askerlik İşlemlerine Dair Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Salzburg Başkonsolosluğu 10.01.2020

Askerlik ilk yoklamamı kaç yaşından itibaren yaptırmam gerekiyor? Bu konuda bana bildirim yapılacak mı?

Askerlik ilk yoklamaları, 19 yaşından itibaren, 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında yapılmakta olup, bu hususta yükümlülere herhangi bir bildirim yapılmamaktadır. Yurt dışında işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu olan vatandaşlarımızın askerlik hizmetini 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ertelettirme hakları bulunmaktadır.

Askerlik hizmetimi nasıl erteletebilirim?

Askerlik hizmeti, yükümlülerin oturma ve çalışma izni süresine bağlı olarak ve 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ertelenebilmektedir. Süresiz oturma veya çalışma iznine sahip olanlarla çifte uyruklu olanların askerlik hizmeti ise bir defada 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ertelenebilmektedir.

Askerlik ertelemesi için gerekli belgeler nelerdir?

Sözkonusu işlem için pasaport, nüfus cüzdanı, oturma veya çalışma izni, ikametgâh belgesi (Meldebestätigung), çalıştığınızı veya işsizlik sigortasından yararlandığınızı gösteren belge (Arbeitsbestätigung veya Bezugs bestätigung) ve 3 adet fotoğraf gerekmektedir. Çifte uyruklu olanların ise başvurmadan önce Başkonsolosluğumuzla temasa geçmeleri gerekmektedir.

Askerlik işlemlerim için istediğim temsilciliğimize başvurabilir miyim?

Askerlik işlemleriniz için ancak bağlı bulunduğunuz temsilciliğimize başvurabilirsiniz. Askerlik ve vatandaşlık işlemleri dışındaki diğer tüm konsolosluk işlemleriniz için istediğiniz en yakın temsilciliğimize başvurabilirsiniz.

Askerlik ertelememi posta yoluyla yaptırabilir miyim?

Askerlik hizmetini ilk kez ertelettirecek olan yükümlülerin
www.konsolosluk.gov.tr
web sayfasından randevu alarak Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmaları gerekmektedir. Müteakip ertelemelerin ise posta yoluyla yapılması mümkündür.

Askerlik erteleme süremin sona erdiğini fark ettim. Acilen Türkiye’ye seyahat etmem gerekiyor. Sorun yaşar mıyım?

Yurt dışında işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu olarak ikamet ettiklerini belgeleyen 35 yaşını geçmemiş yükümlülerin askerlik hizmeti, askerlik şubelerinde geçici olarak 3 ay süreyle uzatılabilmektedir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya olarak aranan yükümlülere askerlik ertelemesi yapılsa dahi idari para cezası uygulanmaktadır.

Öğrenciyim. Askerlik hizmetimi nasıl erteletebilirim?

Çifte uyruklu veya bulunduğu yabancı ülkede yerleşik ve oturma veya çalışma izni olan öğrencilerin askerlikleri bağlı bulundukları temsilciliklerimizce ertelenebilmektedir. Misafir (Özel) öğrencilerin ise Eğitim Müşavirliklerinde dosya açtırması gerekmektedir. Öğrencilerden çalışma belgesi yerine öğrenim belgesi (“Schulbestätigung” veya “Studienbestätigung”) talep edilmektedir.

Türkiye’de kesintisiz olarak 8 ay kaldıktan sonra Avusturya’ya döndüm ve tekrar çalışmaya başladım. Askerliğimi yeniden uzatabilir miyim?

Ne sebeple olursa olsun bir takvim yılı içerisinde 6 aydan fazla Türkiye’de kalanların askerlik ertelemesi iptal edilmekte veya sona eren ertelemeleri yenilenmemektedir. Bu durumda olan yükümlüler, ancak yeterli çalışma süreleri (en az 1095 gün) olması halinde dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmektedirler.

Çifte uyrukluyum ve Avusturya’da askerlik hizmetimi yerine getirdim. Türkiye’deki askerlik hizmetimden muaf tutulacak mıyım?

Askerlik kanununda yapılan değişiklik sonucu, çifte uyruklu yükümlülerin Avusturya’da yerine getirdikleri askerlik hizmetinden dolayı Türkiye’deki askerlik hizmetinden muaf tutulma uygulamasına son verilmiştir. Bu durumda olan ve çifte vatandaşlık statüsünü korumak isteyen yükümlülerin, Türkiye’deki askerlik hizmetini 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ertelettirme veya dövizle askerlik hizmetinden yararlanma hakları bulunmaktadır.

Çifte uyrukluyum ve Türkiye’de askerlik hizmetimi yerine getirmedim? Türk vatandaşlığından çıkmak istersem askerlik yönünden sorun yaşar mıyım?

Türkiye’de yoklama kaçağı veya bakaya olarak aranmadığınız sürece Türk vatandaşlığından çıkmanızda askerlik yönünden sakınca bulunmamaktadır. 35 yaşını doldurduğu için erteleme hakkı bulunmayanlara ise, ancak dövizle askerlik hizmetinden yararlanarak, askerlikle ilişikleri bulunmadığını belgelemeleri halinde Türk vatandaşlığından çıkma izni verilmektedir.

Dövizle Askerlik hizmetinden kimler yararlanabilir?

Yurt dışında işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu olarak en az 3 yıl (Türkiye’de geçen süreler hariç olmak üzere 1095 gün) fiilen çalışmış olan yükümlüler dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmektedirler.

Dövizle Askerlik hizmetinden yararlanmak üzere nasıl başvurabilirim?

Yurt dışında işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu olarak en az 3 yıl (Türkiye’de geçen süreler hariç olmak üzere 1095 gün) fiilen çalışan yükümlüler https://dovizle.msb.gov.trWeb sayfasından uzaktan eğitimlerini tamamladıktan sonra bağlı bulundukları temsilciliklere başvurabilmektedirler.

Dövizle Askerlik başvurusunu için yaş sınırı var mı?

Yaş sınırı kaldırılmış olmakla beraber, 35 yaşını doldurduğu yılın 31 Aralık tarihine kadar başvurmayanlara, yoklama kaçağı ve bakaya olarak geçen süreler için idari para cezası uygulanmaktadır.

Dövizle Askerlik bedeli ne kadar ve ödemeyi nasıl yapabilirim?

1 Ocak 2020 tarihinde 5261,09 Avro olarak tespit edilen dövizle askerlik bedeli, yılda iki kez (1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde) belirlenen memur maaş katsayısı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Ödemeler makbuz karşılığında temsilciliklerimizce tahsil edilmektedir.

Yurt dışında öğrenci olarak geçen sürelerimi dövizle askerlik hizmeti için saydırabiliyor muyum?

Yurt dışında öğrenci olarak geçen süreler dövizle askerlik başvurusu için gerekli olan süreden sayılmamaktadır.



Atatürk

Pazartesi - Cuma

9:00 - 13:00 / 13:00 - 17:00

İşlem başvuruları önceden randevu almak kaydıyla 9:00-13:00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Telefon ile danışmalar 13:00-17:00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Hukuk danışmanlığı hizmeti ise önceden randevu alınmak kaydıyla yalnız Cuma günleri 9:00-11:00 saatleri arasında verilmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
6.1.2021 Avusturya Dini Bayramı
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı ve Avusturya Dini Bayramı
24.5.2021 Avusturya Dini Bayramı
3.6.2021 Avusturya Dini Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı
26.10.2021 Avusturya Milli Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Avusturya Dini Bayramı
8.12.2021 Avusturya Dini Bayramı