Büyükelçi Sayın Hasan Göğüş'ün Kurban Bayramı Mesajı

Viyana Büyükelçiliği 24.09.2015

Değerli Vatandaşlarım,

Türk asıllı Avusturyalı kardeşlerim,

Milli değerlerimizin ve geleneklerimizin paylaşılmasına, aile bağlarımızın canlı tutulmasına vesile olan bir Kurban Bayramı’nı daha idrak etmenin mutluluğunu birlikte yaşıyoruz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın güçlendiği, paylaşma duygusunun belirginleştiği ve küskünlerin barıştığı Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır.Bu kez de, kutladığımız Kurban Bayramının her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde aramızdaki hoşgörü, muhabbet ve dayanışmayı, kardeşlik ve birlik duygusunu daha da pekiştireceği muhakkaktır.

Kurban Bayramları cömertliğin ve bereketin beraberce yaşandığı, milletimizin her zamankinden daha çok kenetlendiği, birbirine yardım elini uzattığı ve samimiyetle kucaklaştığı özel günlerdir. Bizi asırlardır birbirimize bağlayan, kardeş kılan bu yardımlaşma ve dayanışma ruhudur.

Bayramın bu özelliği yurtdışında yaşayan bizler için ayrı bir anlam taşır.Yurtdışında bulunan Türk toplumu mensupları olarak varlığımızı ve etkinliğimizi güçlendirebilmemiz için aramızdaki birlik ve beraberliği korumamız önemlidir. Bu ise, sahip olduğumuz kültürel değerlerin sürdürülmesi ve genç nesillere aktarılması ile mümkün olabilir. Ülkemizden uzakta kutladığımız her bayramın, toplumsal birlikteliğimizin ve kültürel değerlerimizin muhafazası ve devamı açısından ayrı bir önemi vardır.

Bildiğiniz üzere son yıllarda Türkiye, büyük başarılara imza atmıştır. Her vesileyle vurguladığımız gibi, Türkiye’nin tüm başarılarında, yurtdışında yaşayan sizlerin de payı büyüktür.

Avusturya’da siyasi, ekonomik ve sosyal hayattaki konumunu geçen yıllar içinde sürekli olarak daha ileri bir noktaya taşımayı başarmış olan Avusturya Türk toplumu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, gerek Avusturya gerek Türkiye için gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

Bu vesileyle, 2012 yılında seçim kanununda yapılan değişiklikle yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bağlı bulundukları temsilciliklerimizde ülkemizdeki seçimlerde oy kullanabilmelerinin mümkün kılındığını hatırlatarak, sizleri, esasen bir sorumluluk da olan bu demokratik hakkınızı, 26. Dönem Milletvekili Seçimleri kapsamında 8-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Viyana, Salzburg ve Bregenz Başkonsolosluklarımızda açılacak seçim sandıklarında kullanmaya davet ederim.

Bu duygularla, hepinizin Kurban Bayramını en içten dileklerimlekutluyor, Bayramın tüm dünyaya ve insanlığa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.


Hasan Göğüş

T.C. Viyana Büyükelçisi

Atatürk

Günay Babadoğan Ertan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Vatandaş Kabul: 08:30-13:00 arası. İşlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden önceden randevu almanız gerekmektedir. Başkonsolosluğumuza 13:30-16:30 saatleri arasında telefonla ulaşabilirsiniz.
6.1.2022 Avusturya Dini Bayramı
18.4.2022 Paskalya
2.5.2022 Ramazan Bayramı
26.5.2022 Avusturya Dini Bayramı
6.6.2022 Avusturya Dini Bayramı
16.6.2022 Avusturya Dini Bayramı
15.8.2022 Avusturya Dini Bayramı
26.10.2022 Avusturya Milli Günü
1.11.2022 Avusturya Dini Bayramı
8.12.2022 Avusturya Dini Bayramı
26.12.2022 Noel