Türkiye Cumhuriyeti

Salzburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Saygıdeğer vatandaşlarımız, Türk toplumunun değerli mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti Salzburg Başkonsolosluğu internet sitesine hoş geldiniz.

Türkiye ile Avusturya arasında 1964 yılında İşgücü Anlaşmasının imzalanmasından bir sene sonra kurulan Başkonsolosluğumuz, 49 yıldan beri görev bölgemizi oluşturan Salzburg, Yukarı Avusturya, Tirol ve Kaernten eyaletlerinde yaşayan 35 bin vatandaşımız ile Avusturya vatandaşlığına geçmiş olan Türk kökenlilerle birlikte yaklaşık 70 bin nüfuslu Türk toplumuna hizmet vermektedir.

Ben de 14. Başkonsolos olarak 15 Eylül 2013 tarihinde görevime başlamış bulunmaktayım.

Görevim süresince, benden önce görev yapan Başkonsoloslar gibi, sizlere etkin ve süratli konsolosluk hizmetleri sağlayabilmenin yanısıra Türk toplumunun birlik ve beraberliğinin güçlendirilmesi, hak ve menfaatlerinin korunması, ayrıca Avusturya toplumuyla karşılıklı saygı ve hoşgörüye ortamında, birarada yaşama kültürünün güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyorum. Bunun yanısıra önümüzdeki dönemde Türkiye’nin zengin kültürünün Avusturya’da daha iyi tanıtılarak ülkemizin görünürlüğünün artırılması amacıyla kamu diplomasisi ve kültürel diplomasi alanındaki faaliyetlerimizi yoğunlaştırmayı öngörmekteyim.

Vatandaşlarımıza verimli ve çağdaş hizmet sunabilme hedefimiz doğrultusunda 1965 yılından bu yana kiralık bir mülkte hizmet veren Başkonsolosluğumuz hizmet binası için yeni bir bina bularak devlet mülkiyetine kazandırmak bu dönemde belirlediğimiz öncelikli çalışmalarımız arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyetini en iyi şekilde temsil edecek uygun bir bina bulunmasına yönelik çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığımızca konsolosluk hizmetlerinin hızlandırılması ve sizler için daha kolay hale getirilmesi kapsamında, www.konsolosluk.gov.tr adresi üzerinden ulaşabileceğiniz sistem sayesinde, vatandaşlarımız konsolosluk işlemlerinin önemli bir kısmını Başkonsolosluğumuza dahi gelmeden süratli ve pratik bir şekilde sonuçlandırılabilmektedir. Bu çerçevede, sizleri yukarıda belirtilen internet sitesini ziyaret ederek, en kısa zamanda sisteme üye olmaya davet etmek isterim.

Son dönemde iletişim teknolojileri alanında kaydedilen gelişmelerin konsolosluk işlemlerine diğer bir olumlu yansımasını ise Konsolosluk Çağrı Merkezi uygulaması oluşturmaktadır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza çağımızın gereklerine uygun şekilde hızlı hizmet sunulması amacıyla kurulan Çağrı Merkezi, kısa süre önce Avusturya’da yaşayan vatandaşlarımız için tek hat üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Böylece görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın konsolosluk işlemleriyle ilgili her türlü sorularını 43720-115890 numaralı telefon üzerinden Çağrı Merkezine yöneltmeleri mümkün hale gelmiştir.

Bu bağlamda kaydedilen diğer bir gelişme de 17 Nisan 2013 tarihinden bu yana başarıyla uygulanan e-vize sistemidir. Sözkonusu sistem sayesinde vizelerin Başkonsolosluklara gidilmesine gerek kalmadan elektronik ortamda birkaç dakika içinde alınması mümkün hale gelmiştir.

Ülkemiz, bütün bu uygulamalarla, iletişim teknolojilerini konsolosluk hizmetleri alanında başarıyla kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Dolayısıyla, büyük özverilerle hazırlanan bu uygulamalardan vatandaşlarımızın etkin şekilde yararlanmaları, konsolosluk işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesi bakımından yararlı olacaktır.

Saygıdeğer vatandaşlarımız,

İnternet sitemizde, Başkonsolosluğumuzun faaliyetleri, duyurularımız ve konsolosluk hizmetlerine ilişkin güncel bilgiler sunulmaktadır. Bu bakımdan, belirli aralıklarla sitemizi ziyaret ederek faaliyetlerimizi ve duyurularımızı takip etmenizin sizlerle iletişimimizi güçlendireceğine inanıyorum.

Konsolosluk işlemleri ile ilgili her türlü sorularınızı, görüş ve önerilerinizi bize e-postayla (konsulat.salzburg@mfa.gov.tr) iletmenizden memnuniyet duyacağımızı belirtmek isterim.

İnternet sitemizi ziyaret ettiğiniz için sizlere teşekkür eder, hepinize saygılarımı sunarım.

 

Gürsel EVREN

Başkonsolos